Nowe przepisy w sprawie akcyzy

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym w znaczny sposób uproszcza obrót wyrobami węglowymi. Przede wszystkim nie będzie już obowiązku dołączania dokumentu dostawy do przemieszczanych wyrobów węglowych, a to już dużo. Do tej pory taki dokument był warunkiem zwolnienia z akcyzy.

Dla sprzedających węgiel niesie to wiele korzyści. Będą mogli dokumentować sprzedaż węgla zwolnionego z akcyzy zwyczajną fakturą zawierającą wymagane dane, zamiast osobnym dokumentem dostawy.

 Nowe przepisy w akcyzie

biurokracjaNowe przepisy rozróżniają pojęcie końcowego nabywcy węglowego, który kupuje wyroby węglowe do celów opałowych (w tym również objętych zwolnieniem od akcyzy) oraz pośredniczącego podmiotu węglowego, który sprzedaje węgiel jego ostatecznemu odbiorcy.

 

Rzeczniczka katowickiej Izby Celnej uważa, że wprowadzenie finalnego nabywcy węglowego oraz zachowanie statusu pośredniczącego podmiotu węglowego ułatwi życie podmiotom, które już funkcjonują w branży węglowej. Zatem finalny nabywca węglowy jest ostatnim ogniwem transakcji wyrobów węglowych.

Zostaw komentarz