Węgiel kamienny – skąd się wziął?
Czasem ktoś zadaje sobie takie pytanie. Choć najczęściej sypiemy do pieca odpalamy i czekamy, aż w domu będzie ciepło. Czarne złoto ciągle jest w cenie i ciągle jest nam zimą niezbędne aby nie odczuwać dyskomfortu zimna. Odpowiedzmy jednak sobie na to banalne pytanie: skąd wziął się węgiel? Większość pokładów węgla kamiennego powstała od 360 do 28 milionów lat temu.Węgiel tworzył się na terenach bagnistych, które w tamtym czasie były porośnięte wilgotnymi lasami tropikalnymi. Szczątki martwych roślin, które opadły na dno bagien powoli ulegały rozkładowi.Działo się to za sprawą małej ilości tlenu i obecności odpowiednich bakterii. Na początku rozkładu, ten przeobrażający się materiał roślinny zamienił się w torf.
Podczas tego procesu wydzielał się gaz – metan. To właśnie dlatego duże ilości tego gazu towarzyszą złożom węgla kamiennego. Do dziś górnicy boją się o swoje życie, kiedy pod ziemią, tam gdzie pracują jest duże stężenie tego gazu. W 2006 roku doszło do wybuch metanu na kopalni Halemba. Śmierć poniosło 23 górników i było to najtragiczniejsze zdarzenie na kopalni od roku 70.
Torf przekształci się w węgiel, jeśli na jego pokłady będzie działać odpowiednie ciśnienie. Dla lepszego zobrazowania: warstwa węgla o grubości jednego metra powstaje z 10-15 metrowej warstwy torfu. Jeśli bagno wypełniło się substancją roślinną, to na pokładach torfu osadzały się warstwy mułu i piasku.
Potem teren się obniżył i został ponownie zalany przez wodę. Następnie zachodził kolejny etap akumulacji roślinnej. Taki cykl powtarzał się kilkakrotnie, dlatego proces ten nazywa się sedymentacją cykliczną. Sedymentacja cykliczna spowodowała powstanie kilku warstw węgla, które oddzieliły się od siebie różnymi skałami osadowymi.
Węgiel kamienny z dostawą do domu można zamówić w naszym składzie opału w Poznaniu telefonicznie z jedno lub dwu dniowym wyprzedzeniem.
Wykopaliście u nas:
- wegiel pochodzenie
Zostaw komentarz