Wśród kotłów na paliwo stałe możemy znaleźć całą gamę różniących się pomiędzy sobą piecy pod względem nie tylko wielkościowym ale i technologicznym. Nie możemy kupić przecież kotła do spalania węgla i palić w nim drewna ponieważ palenie to, będzie miało bardzo niską wydajność a my i nasi domownicy nie nadążymy wrzucać drewna gdyż w typowym piecu na węgiel bardzo szybko się on spali.

Jeśli chcemy palić w piecu zamiast węgla pelety, czyli granulowane odpady drzewne wytwarzane z biomasy to musimy nabyć kocioł, który stanie na wysokości zadania i sprawdzi się w paleniu właśnie pelet. Pelety-300x298Taki kocioł o mocy około 20kW to wydatek rzędu 7-30 tys. Złotych. Pelety są zaliczane do paliw ekologicznych. Kotły na pelety mają bardzo wysoką sprawność ok. 90%, a te najbardziej zaawansowane technologicznie są porównywalne pod względem wydajności i łatwości regulacji do kotłów gazowych lub olejowych. Pośród kotłów przeznaczonych do spalania pelet można znaleźć i takie, które mają specjalną komorę do palenia pszenicy, kukurydzy oraz pestek. Te specjalistyczne kotły do palenia pelet są wyposażone również w automatyczne zapalniki elektryczne i instalacje do automatycznego dozowania paliwa transportowanego specjalnymi systemami ślimakowymi albo pneumatycznymi z odległości nawet kilkudziesięciu metrów. Ważną zaletą jest również to, że zbiornik na pelety nie musi znajdować się w kotłowni. Nadmuch powietrza jest tak naprawdę sterowany przez sondy lambda.

Czym zatem kierować się przy wyborze kotła?

Sprawdźmy na początek jaką pojemność ma komora zasypowa, gdyż powinna ona być naprawdę duża. Przy jednorazowym zasypie powinno nam starczyć na ok. 8 godzin ciągłego palenia, tak aby w domu utrzymywała się odpowiednia temperatura. Zapewni nam to niewątpliwie duży komfort, będziemy mogli przespać całą noc bez obawy, że piec zgaśnie i zrobi się zimno.

Inne ważne sprawy na które trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru kotła to to, jak często trzeba go czyścić z popiołu no i czy podczas pracy kotła można dosypywać np. Węgla. Przypatrzmy się również podczas zakupu pieca grzewczego jak usytuowany jest otwór przeznaczony do wsypu paliwa. Jeśli zamierzamy palić węglem a otwór znajduje się wysoko, to może być nam ciężko wsypywać i dosypywać węgiel na taką wysokość. Nieodłącznym problemem, z którym spotykają się osoby palące węglem brunatnym, czy też węglem kamiennym to pył, który utrudnia utrzymanie kotłowni w czystości, dlatego należy zwrócić uwagę aby pokrywa była szczelna.

Przy zakupie należy także zwrócić uwagę na to, czy niektóre elementy nie są ze stali ocynkowanej, bowiem jeśli temperatura w instalacji centralnego ogrzewania przekracza 60 stopni C, tokociol_pelety1-296x300 nie powinny się takowe elementy znajdować, gdyż bardzo szybko ulegną zniszczeniu i odkształceniu. Niedozwolone jest również wykonywanie instalacji z jakichkolwiek elementów z tworzywa sztucznego, a w szczególności niedozwolony jest montaż rur znajdujących się blisko kotła, ponieważ tam panuje najwyższa temperatura. Solidny kocioł powinien być wykonany z blachy o grubości 5-6mm, a więc powinien być bardzo ciężki. Tylko taki piec będzie trwały i posłuży nam do ogrzewania domu przez wiele lat. Przede wszystkim posiadając swoją wagę nie będzie się odkształcał podczas sypania węgla. Niektórzy producenci proponują nam kotły w dość korzystnej cenie ale wykonane ze stali. Niestety zaczynają one korodować już po kilku latach palenia również węglem brunatnym. Okazuje się, że gwarancja, którą oferuje producent głównie na spawy jest najmniej istotna, gdyż to nie one korodują w pierwszej kolejności.

Skład Węgla Poznań – ? www.wegiel.edu.pl

Zostaw komentarz