Diamenty to kryształki czystego węgla. Choć patrząc na węgiel kamienny lub węgiel brunatny trudno w to uwierzyć, to diament jest właśnie minerałem, który powstał z węgla. Po raz pierwszy udowodnił to Antoine Lavoisier, który spalił diament pod szklanym kloszem używając do tego promieni słonecznych skupionych soczewką. W ten oto „barbarzyński” sposób udowodnił, że diament to czysty węgiel.
Czym jest diament?
Jeżeli kryształki są przezroczyste i bezbarwne, to uchodzą za najcenniejsze kamienie szlachetne, z których po oszlifowaniu powstają brylanty. Są również diamenty produkowane sztucznie, które z powodzeniem wykorzystuje się w wielu dziedzinach przemysłu m.in. Do szlifowania, wiercenia, cięcia grawerowania itp. Diamenty oprócz swej niezaprzeczalnej urody, posiadają jeszcze jedną istotną cechę, mianowicie są najtwardszą znaną substancją. Wagę diamentów oznacza się karatami (ct), a 1 ct to 0,2 grama.
Ze względu na cechy zewnętrzne wyróżnia się następujące typy diamentów:
-
bort – występuje w formie nieregularnych zrostów ziarnistych, które tworzą drobnokrystaliczne skupienia.
-
Ballas – posiadają promieniste skupienia kryształów diamentu
-
Lonsdaleit – to odmiana diamentu o dużej gęstości atomowej
-
Karbanado – ta odmiana jest zwana czarnym diamentem. Posiada drobnoziarniste skupienia zabarwione zwykle na czarno, szaro lub ciemnozielono. Osiągają wielkość nawet kurzego jaja. Z wyglądu przypomina koks, a pochodzi głównie z Brazylii.
Największe złoża diamentów znajdują się w Afryce oraz mniej liczne w Brazylii.
Diamenty wykorzystywanie są nie tylko w przemyśle ale także w świecie nauki jako elementy do bardzo specjalistycznych aparatur medycznych. Oszlifowane diamenty to brylanty.
Nazwa diament pochodzi od greckiego słowa „adamas”, które w tłumaczeniu znaczy niezniszczalny. Nie ma co ukrywać, że kobiety go uwielbiają. Sama Marlin Monroe twierdziła, że są najlepszym przyjacielem kobiety. W Indiach wierzą, że powstaje on z czterech żywiołów: wody, ziemi, ognia i powietrza.
Jak powstały diamenty?
Powstały na głębokości ok. 150 km pod ziemią pod wpływem ogromnego ciśnienia. Razem z magmą wydostają się na powierzchnię skorupy ziemskiej tzw. Kominem wulkanicznym. Najstarsze diamenty mają 3 biliony lat, a najmłodsze szacuje się, że ok.1 biliona. Tak więc węgiel dość długo musiał przeleżeć pod ziemią, i wykazać się dużą cierpliwością, aby z czarnej brudzącej bryły przeistoczyć się w tak piękny kamień. Pod względem chemicznym diament jest oczywiście czystym węglem, ale badanie składu izotopowego tego minerału ujawniło zaskakującą rzecz. Mianowicie cześć z nich zawiera węgiel, który kiedyś wchodził w skład mikroorganizmów. A zatem, drodzy zalotnicy, kupując pierścionek zaręczynowy swojej wybrance miejcie świadomość, że mogą tam być atomy naszych praprzodków.
Jak się okazuje od węgla kamiennego do diamentu jest bardzo długa droga.
Węgiel Kamienny
Skład opału Poznań – ? www.wegiel.edu.pl
Zostaw komentarz