Gaz i węgiel

Ci którzy ogrzewają swoje domostwa gazem, wiedzą, że to nie lada koszt. Co by musiało się stać, aby znacznie obniżyły się koszty utrzymania domu. Przy okazji kryzysu, temat gazu z węgla pojawia się co jakiś czas. Niestety, kiedy sprawa schodzi z czołówek gazet, temat znika. A szkoda, bo ciągle czekamy na takie rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić nie tylko pieniądze ale i czas, bo palenie węglem wymaga nieco nakładu pracy.

Gaz
W Polsce ponad 60 proc. energii uzyskuje się z węgla, a jego udział w produkcji energii elektrycznej wynosi aż 90 proc. Od czasu do czasu pojawia się w telewizji jakiś ekologiczny dziwak, zwykle na tle nowoczesnego wiatraka, przekonując, że lada moment nastąpi przełom. Czy kiedyś zrezygnujemy z tego węglowego brudasa i będziemy korzystać wyłącznie z ekologicznej energii?

Zapotrzebowanie na węgiel ciągle rośnie

W polskich elektrowniach urządzenia prądotwórcze mają łączną moc ponad 30 000 MW, a zapotrzebowanie mocy w szczycie już obecnie przekracza 24 000 MW. Niestety stale to rośnie. Dużo jeszcze wody upłynie, zanim odnawialne źródła energii taką moc nam zapewnią. Światowe rozpoznane zasoby paliw kopalnych wskazują, że 70 proc. energii zmagazynowane jest w węglu.

Zostaw komentarz