Akcyza Paraliżuje Składy Węglowe

Tuż przed końcem roku rząd zafundował nam nową ustawę dotyczącą handlu węglem i akcyzy. Efektem było to, że nowa ustawa o podatku akcyzowym od węgla i koksu praktycznie wstrzymała handel paliwami stałymi. W około 10 tys. Składów opałowych spadła sprzedaż nawet do 10%, co daje szacunkową wartość na kwotę 75 mln złotych. We wszystkich składach handel węglem kamiennym, węglem brunatnym, koksem, właściwie wstrzymano. Przedsiębiorcy tej branży mają wiele pytań odnośnie akcyzy, a powtarzające się pytania są następujące: jakie dokumenty powinni mieć, jaki jest wzór dokumentu dostawy oraz kto jest zwolniony z akcyzy? Problem pojawił się w interpretacji świeżych przepisów, które weszły w życie tuż przed końcem roku. Akcyzę muszą rozliczać sami sprzedawcy i to oni winni sprawdzać, kto jest z tej akcyzy zwolniony, a kto nie.

Skład Opału

w Poznaniu przy ul. Łebskiej zebrał najczęściej poszukiwane dokumenty przez inne Składy Węglowe

Zarówno składy jak i kopalnie czekają na jasną interpretację przepisów. Kompania Węglowa uruchomiła specjalną infolinię, na którą można zadzwonić i uzyskać informację dotyczące akcyzy na węgiel. Zatem nie pozostaje nic innego jak tylko czekać. Poniżej zamieszczamy wzory zebranych przez nas dokumentów dla osób zainteresowanych.

Akcyza na Węgiel druki

Regulaminy i druki akcyzowe na węgiel 2012PDF

Do wydruku

WORDWzór pisma zgłoszeniowego do Urzędu Celnego

do wypełnienia

WORDDruk AKC-R

do wypełnienia

WORDpowiadomienie o zamiarze prowadzenia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy

do wypełnienia wersja I

WORDpowiadomienie o zamiarze prowadzenia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy wzór 2

do wypełnienia wersja II

WORDdokument – dowód dostawy wyrobów węglowych

do wypełnienia

WORDEwidencja wyrobów węglowych zwolnionych od akcyzy

do wypełnienia

PDFDokument dostawy wyrobów węglowych

Do wydruku

 

 

Wszystkie powyższe wzory dokumentów zostały przez nas znalezione w internecie.  Każdorazowo należy zweryfikować ich poprawność w odpowiednim urzędzie.

Zostaw komentarz